Ayasofya’da bu kez restorasyon konuşuldu
3 Kasım 2022

İstanbul’un Azapkapı semtinde Sadrazam Sokullu Mehmed Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış bir 16. yüzyıl eseri olan Azapkapı Sokullu Mehmet Paşa Camiinin restorasyon sürecini mimar E. Selcen Cesur’dan dinledik.

Dünyanın en büyük kültürel miraslarından Ayasofya’nın yanı başındaki yerleşkemizde yapılan Kültürel Miras Buluşmaları alanın uzman isimlerini ilgililerle bir araya getirmeye devam ediyor. Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi (KURAM) ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nün (KVKOB) düzenlediği serinin dördüncüsüne konuk olan mimar E. Selcen Cesur, Azapkapı Sokullu Mehmet Paşa Camiinin tarihi ve bugününe mimari açıdan ayna tuttu.

KURAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Onur Şimşek ve KVKOB Başkanı Doç. Dr. Mine Esmer moderatörlüğünde 27 Ekim’de yapılan programda Cesur, önce camiinin konumu ve çevresi sonra mimari yapısı hakkında dinleyenleri bilgilendirerek yapıdaki restorasyon işlemlerini anlattı. Özellikle kubbeyi taşıyan ayakların sağlamlaştırma işlemleri üzerinde duran Cesur, diğer onarım işlerinden de söz ederek konuşmasını tamamladı.