Ayasofya Konuşmaları dizisi ile farklı disiplinlerden Ayasofya’ya bakış
2 Kasım 2022

Ayasofya Araştırmaları Merkezi, farklı disiplinlerde üreten bilim, sanat ve kültür insanlarını “Ayasofya Konuşmaları” dizisiyle yerleşkemizde ağırlamaya başladı.

Ayasofya Konuşmaları başlığıyla her ay yapılacak seminer dizisinin 26 Ekim’de düzenlenen ilk programına Osmanlı ilim hayatı konusunda akla gelen ilk isimlerden olan İstanbul Medipol Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet İpşirli konuk oldu. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar moderatörlüğündeki seminerde, “Ayasofya Medresesi ve Osmanlı Eğitim Sistemi” başlığında ilgili bir dinleyici topluluğuyla bir araya gelen Prof. Dr. İpşirli, klasik dönem Osmanlı eğitim sistemini Ayasofya Medresesi zaviyesinden anlattı.

Medrese teşkilatının ilk örneklerinden itibaren medreselerin işlevini ele alan İpşirli, Selçukluların Anadolu’daki yayılımının eğitim müesseseleri yoluyla kalıcı olduğuna dikkati çekti. Osmanlı Devleti’nin de Balkanlar’daki kalıcılığını eğitim kurumlarını yaygınlaştırılabilmesine borçlu olduğunu vurgulayan İpşirli, İstanbul’un fethini müteakip Ayasofya Medresesi’nin eğitim mekânı olarak düzenlenmesinden burada görev yapmış önemli müderrislerin faaliyetlerine, medrese öğrencilerinin durumundan Ayasofya Medresesi’nin Osmanlı eğitim sistemindeki yerine kadar birçok hususta değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Mehmet İpşirli program sonrası dinleyicilerin kitaplarını da imzaladı.